Okul yıllarında İngilizce öğretmeninizi sever miydiniz?


Okuldayken İngilizceyi mi öğretmeninizi mi sevmediniz? İyi
 bir ingilizce eğitimi öğrenci-öğretmen ikilisinin sonucu olabilir mi?


Ders derste öğrenilir deyişi, çoğunlukla iyi bir öğretmen-öğrenci ikilisi söz konusu iken gerçekleşebilir ve eğitimde en esas olanıdır.

Okul yıllarında İngilizce dersini nasıl değerlendirirdik hatırlıyor muyuz? Kimimiz sınavları geçmek için zorla kelime listeleri ezberler veya kimimiz sınav gününe gramer konularını sıkıştırırdı. Sırf sınavı geçmek için yapılan çalışma sayesinde başarmış olmak günümüzde ingilizce konuşabilme sorununu aşmış olmak anlamına gelmiyor elbette. Dil öğrenmeyi mi sevmek yoksa öğretmenimi sevmek durumu da net değil. Ancak yinede diyebilirim ki okul yıllarında öğrencileriyle daha ilgili veya öğrencilerinin genel olarak sevdiği bir öğretmenden daha başarılı öğrenciler mezun vermiş olmak sadece tesadüf olamaz.

Ders derste öğrenilir deyişi, çoğunlukla iyi bir öğretmen-öğrenci ikilisi söz konusu iken gerçekleşebilir ve eğitimde en esas olanıdır.

İngilizce'nin iletişim dili olduğu kanısıyla, kendime kutsal bir amaç olarak edindiğim İngilizce öğretmenliğindeki deneyimlerimi, siz değerli öğrenci adaylarımla paylaşmak benim için son derece tatminkâr bir duygudur... Mesleğime olan inancım ve tutkum çoğu zaman, öğrencilerimin yüzünde gördüğüm ifadelerde saklı... Yüzünde, başarmanın masum şımarıklığını gördüğüm her bir öğrencim işime olan bağlılığımın pekişmesinde kilit unsurdur. Çünkü canla başla ve gayretle isteyerek çalışmak azimdir ve bunu sevmeden başarmak kolay değildir.

Deneyimlerimin temeli aşama aşama dil eğitimi verdiğim zihinlerdir.


Bugüne kadar yetişkin veya genç çoğu yaş grubundan yüzlerce öğrenciye toplu sınıf ortamlarında ve çoğunlukla birebir özel dersliklerde İngilizce konuşma eğitimi verdim. Totalde 12,5 yıllık deneyimim bana hem kişisel hem profesyonel anlamda çok şey kattı. Dil eğitiminde başarılı bir servis sunabilmek, yıllar geçtikçe daha da deneyim kazandığım gözlem ve anlayabilme yeteneğim sayesinde vuku bulmuştur. Öğrencilerimin kendi yeteneklerini ve anlama noktalarını  bağlayarak oluşturmaya çalıştığım dil algısı, genel olarak tetiklenerek, sezgisel ve tepkisel bir yaklaşım sunularak oluşturulan yaşayan bir parçamızdır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar