İngilizce seviyeniz , eğitiminizle mi yeteneğinizle mi orantılı?

İngilizce seviyeniz eğitim düzeyinizle alakalı olabilir mi ? Üniversite mezunu birinin İngilizce bilmesi şart mı ?

üniversite mezunu birinin ingilizce bilmesi şart mı ?
İngilizce seviyeniz eğitiminizlemi orantılı


Bilgiyi kağıt üstünde gösterme, üniversiteyi bitirmek için uğraşan öğrenci kesiminin kendi geleceklerine attıkları imzanın tablosudur.

İngilizce seviyeniz eğitim düzeyinizle alakalı olabilir mi ? Bu soruyu neden sordum! Çünkü hepimizin kabul ettiği genel kanı; üniversite mezunu birinin mutlaka yabancı dil bilmesi gerektiği veya yabancı dil bildiği beklentisi'dir... Zenoglosofobia denen fobinin kaynağı bu olabilir mi ?

Gerek profesyonel, gerekse de kişisel ilişkilerimden edindiğim gözlemlere dayanarak (çevrexperience- enviro-experience) Genel kanım: İngilizce seviyesi, kişinin eğitim düzeyiyle alakalı değil... Zira; genel kanıya göre kişinin İngilizce bilgisinin eğitim düzeyiyle doğru orantılı olduğunu kabul etseydik sonuç çarpık olurdu... Çünkü üniversite mezunu 10 kişiden sadece 2 si genel kanıya uygun düzeyde İngilizce biliyor! Bu bağlamda söz konusu yabancı dil olduğu zaman daha çekimser davranan veya kaçamak davranan veya kaçamak konuşanlardan iseniz İngilizce konuşamıyorsunuz demektir.

Sizce kötü konuşmak mı, hiç konuşmamak veya kaçmak mı ?

Bizim için İngilizce bilmek olgusu (ifade kabiliyetiniz çerçevesince) o dili konuşmak olarak tanımlanır... Konuşma isteğiyle kendini ifade ederken çok rahat olan öğrenci profili benim favori kesim öğrencilerimi oluşturuyor. 10 yıl bence insanları anlamak için, en azından öğrenci psikolojisini anlamak için belki çok yeterli değil.. lakin birikimlerim gereğince edindiklerime dayanarak eğitim düzeyi yüksek veya düşük, ders verdiğim yüzlerce adayda, İngilizce düzeyinin, kişilerin eğitim düzeyinden tamamen bağımsız çalışan dil mekanizmasıyla alakalı olduğunu gördüm... Elbette bu durum, akademik ortamlarda böyle içler acısı değil lakin konumuz akademik kesim olmamakla birlikte bu ülkeyi sadece akademik kesim temsil etmiyor!

''ingilizce eğitim'' diğer derslerle aynı konumda olmamalı

Gördüğüm genel kaygıdan ötürü aslında biraz endişeli ve üzüntülüyüm... Çünkü ülkemizde genel olarak ingilizce bilmek olgusu kağıt üzerinde kalıyor. İngilizce sınavları geçmek için tekniğe dayalı bazı kelime ve yapıları ezberlemek, tarih veya coğrafya ve benzeri diğer derslerin sınavlarını geçmek için yapılan geçici ezber çabasıyla aynıdır. Yani özetle amaç sınav geçme kaygısı. Bilgiyi kağıt üstünde göstermek (ki bu da kalıcı bir bilgi değildir) üniversiteyi bitirmek için uğraşan öğrenci kesiminin kendi geleceklerine attıkları imzanın tablosudur. Zira özellikle üniversitelerde verilen İngilizce eğitimler hiçte yabana atılacak türden değil. Ancak, İngilizce bölümünde okumayan öğrencilerin zorunlu ders olarak kabusu haline gelen İngilizce dersinin gelecekte ne derece gerekli olacağı konusunu tartışmaya gerek var mı ? Özellikle üniversite öğrencilerine bir hatırlatma olarak konumuzun başlığına bir daha göz atmalarını hatırlatmak isterim. İngilizce bilmek sadece üniversitede değil, üniversiteden sonra da gereklidir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar