Nasıl İngilizce öğrenirim

Nasıl İngilizce öğrenirim sorusunun tek bir cevabı yoktur!


Merhaba değerli arkadaşlar.. Bu konuyu, nasıl İngilizce öğrenirim düşüncesiyle belli başlı arama sorguları yaparak bulduysanız okuyacağınız yazı tam da size göre.

Uzman bir özel ders hocası olarak, nasıl İngilizce öğrenirim' veya İngilizceyi ne yaparak daha kısa sürede öğrenirim tarzı sorularla defalarca karşılaştım... Bu bağlamda İngilizce öğrenimi ile alakalı temel istek ve düşünce aynı... Hep farklı yöntemler ve hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri talep ediliyor..

Nasıl ingilizce öğrenirim


Nasıl İngilizce öğrenirim sorusuyla alakalı bazı düzeltmeler yapmak istiyorum... Ve bu sorunun cevabı A şıkkıdır veya B şıkkıdır diye tek bir cevabı olmadığını hemen hatırlatayım. Genel olarak İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler İngilizce öğrenme olgusunun kendisinden ziyade nasıl İngilizce öğrenirim sorusuna takılıp kalırlar. Bu soruya takılıp kalan öğrenci kesimi aslında psikolojik olarak ben 'İngilizce öğrenmek istiyorum' değil de, ya işte ne yaparsan yap bana İngilizce öğret mantığındadır. Tamda burada bir şeyin farkında olmanızı istiyorum! Kimse kimseye bir şey öğretemez! bunu aklınızda bulundurun ve cümlemi daha geniş anlamda algılamaya çalışın. Sınıf ortamında bir hocanın size anlattığı onca ders ve bilgi, siz öğrenmediğiniz sürece öğrenmişlik olarak tanımlanabilir mi ?

Yani genel olarak şunu anlamak gerek. Nasıl İngilizce öğrenirim sorusunun tek bir cevabı yoktur ancak, varılmak istenen hedef bellidir: İngilizceyi öğrenmek! Hani, konuyla ilgili farklı farklı cevaplar verilebilir, uzun uzun yazılı kaynaklar bile oluşturulabilir. Lakin nasıl İngilizce öğrenirim sorusunun bence en basit cevabı 'istekli ve motive olmaktır'

Yeterince istekli ve kararlı iseniz; durumu biraz daha profesyonel açıdan değerlendirmek için şu adımları izlemelisiniz.

  1. Öncelikle size yakın bir eğitim kurumunu tercih edin. Çünkü işten veya evden çıkıp ders almak için çok fazla yol katetmek psikolojik olarak isteksizlik yaratabilir. Tabi yakın olacak diye içinize sinmeyen bir yeri tercih etmeyin

  2. Birebir özel ders çözümleri mi yoksa grup derslerini mi tercih etmelisiniz  konusunu netleştirin. Bu kısım biraz çetrefilli çünkü sonuç almak için elbette birebir özel dersler daha cazip görünebilir ama maliyeti biraz daha yüksektir. Ancak fiyat performans bazında bir değerlendirme yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Yani diğerlerine göre daha az başarılı veya daha geride olduğunuz olduğunuz bir sınıf ortamında sonuç alamayabilirsiniz. Bu bağlamda ingilizce özel ders çözümleri daha uygun olacaktır. Ekonomik sebepleri göz önünde bulundurursak sınıf ortamları daha girişken ve kendini rahat ifade edebilen öğrenci adaylarının tercihi olabilir.

  3. Tercih ettiğiniz kurumu iyi araştırın. Özellikle birebir eğitim almayı tercih etmişseniz, kurumun özel ders sürecindeki deneyimini değerlendirin. Bunun dışında kurumun ön gördüğü yöntemi mutlaka sorun. Sistemin nasıl işlediği ödev yükü, haftalık kaç saat öngördükleri vs.  Çünkü İngilizce öğrenme sürecinde en etkili unsurlardan birisi de yöntemin kendisidir.


Bu aşamadan sonra hangi ayrıntıları bilmek ne yapmak ve ne yapmamak gerekiyor bütün ayrıntılar bir diğer yazıma bakmanızı tavsiye ediyorum... (Başlığa tıklayın)

İngilizce nasıl öğrenilir? 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar