Dil yeteneği nasıl gelişir?

Bazen bir hevesle başladığınız dil öğrenme süreci sizce nerede son buluyor ? Durun tahmin edelim.. sıkıldığınız yerde! Sıkıldığınız yer tam olarak neresi ? Onu da söyleyelim...''Zeka ve doğal dil öğrenme yeteneği'' dediğimiz yetiyi tetiklemek gereken yerde...Yani tamda burada başladığımız süreç bir heves olarak geçmişte kalıyor... Ama halen aklınızda biliyoruz! Bunun iş hayatı için bir zorunluluk olduğu da malumunuz! Bizce en önemlisi ise ''iletişim bir sanattır'' olgusu.  Bunu başka uyruktan insanlarla gerçekleştirme çağında olduğumuz da aşikar... Zira devir internet devri...! Siz neden bundan yoksun kalasınız?


Dil öğrenme yetisi kendiliğinden gelişmez


Yukarıda bahsettiğimiz zeka ve dil yeteneği tetikleme noktası, öyle sanıldığı gibi gizli saklı bir yeteneği tetiklemek değildir elbette. Sadace yapmak gerekeni yapmak ve yapmamak arası sıradan bir mazeretten ibarettir... Mazeret kelimesinin altını ısrarla çiziyorum (Bununla birlikte dil zekası nedir diyorsanız renkli yazıya tıklayarak görüş ve fikirlerimizi paylaştığımız yazımıza ulaşabilirsiniz.)

Dil öğrenme yeteneği doğru noktada gelişmeye başlar


Yazımızın bundan sonraki kısmının anlam kazanması için ''Mazeret'' konusunda hem fikir olmamız gerekiyor. Aksi bir durum söz konusuysa; şu örneklemeyle netleştirelim: ''bir hevesle başladığımız spor salonuna bir kaç ay veya haftada, istediğimiz forma gelemeden veda etmek ve geçmişte kalan spor hevesiyle istediğimiz gibi görünememek''. Sanırım şu an daha net bir şekilde ilerleyebiliriz... Nasıl ki azimle  spora devam edince muhteşem vücutlara kavuşulabiliyorsak; aynı şekilde İngilizce eğitim sürecimize de sadık kalırsak ki bu spordan bile daha kolay, eninde sonunda çalışmalarınızdan sonuç alacaksınız!

Yapmak gereken nedir ? Mazeretlerden nasıl kurtuluruz? diye soruyorsanız tamda bu nokta da şunu itiraf etmekte fayda var; Maalesef yardımcı olamıyoruz :)!!!! Çünkü hiç kimse mazeretlerinizi sizin kadar gerekli veya geçerli bulamayabilir! (yinede fikir sahibi olmak isterseniz ingilizce yazdığımız bir başka konuya bakabilirsiniz ilerleyen günlerde Türkçesini yazmayı düşünüyorum. Söz konusu yazı: What refrains us in learning systems and speaking english )

Evet; mazeretler veya yapmak gerekenler arası gidip geldiğimiz karmaşada maalesef size kimse yardımcı olamaz... Yapmak gerekenleri yapmak veya yapmamak sizin elinizde, zira kimse elinizden tutup sizi zorlamayacak. Lakin yeterince isteyince neden hamle yapılmasın? Derslerden sonra kısa veya uzun tekrarlar veya en kötü ihtimalle dersten önce bağlantının kopmaması adına, bilgileri tazelemek sizce ne kadar zor olabilir ki ? Olamaz elbette...ancak sürekli erteleyince tekrar etmek gerekenlerin de miktarı artıyor ve bu noktada dönem dönem ''başa dönüp tekrar etmem gerekiyor'' diye söylenerek, ve yapmak gerekeni zamanında yapmamanın pişmanlığıyla, artmış tekrar listemizden ötürü olmamız gereken seviyeden de geri de kalıyoruz...Ve tamda oralarda bir kopuş başlıyor. Oysaki bu pişmanlığın duyulduğu an; zaman ve para çoktan harcanmıştır! Yani özünde, dil öğrenme süreci yapılması gerekenlerle kolay veya zor diye ikiye ayırabileceğimiz bir olgu. Özellikle de ingilizce, zamanında yapılması gereken tekrar ve benzeri hamlelerle kesinlikle üstesinden gelinebilecek dünyanın en kolay dillerinden birisidir!

Siz gerekenleri yaptığınız ve bunu zamana yayarak devam ettirdiğinizde; nihayetinde Allah'ın izniyle asıl mucize burada başlıyor ve beyniniz sizin yetenek diye adlandırdığınız süreci başlatıyor. Bilimsel mercilerce tabiri doğru ise beynimiz yeni nöronlar yaratıyor... Bunun oluşmasını sağlamak sizin elinizde!

İşte bu süreç başladığında, ingilizce eğitim sürecinizde başardığınızı farkediyorsunuz. Nasıl mı? Duyduğunuzu anlar hale gelmek sizce de en büyük Kanıt değil mi ? Yetenek, düzenli egzersiz ve tekrarlar ile kendiliğinden gelen beyinsel aktivitelerin sonucuysa, dil yeneteği de bu tanımdakiyle aynı anlama gelebilir! En aşikar olanı da nasıl geliştirildiği.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar