İngilizcede altın kurallar 2: Tamlamalar ve ''of'' eki

İngilizce öğrenim süreci iç içe girmiş karmaşık kurallar silsilesi gibi gelse de, zamanla öyle olmadığını fark ediyorsunuzdur. Bu kurallardan bir tanesi de isim ve sıfat tamlamalarıdır. Benimle ders alıp bu ayrıntıya girmediğim öğrenci yoktur. Her zaman söylediğim gibi hangi cümle öbeğinin isim veya sıfat tamlaması  olduğunu tam olarak bilmenize gerek yok ama nasıl yapıldığını bilmenize gerek var. Ayrıca tamlayan ekleri iyi anlarsanız İngilizceye daha bilinçli bir şekilde hakim olursunuz. Vereceğim örnekleri isim veya sıfat tamlaması olarak ayırmayacak sadece tamlama olarak ele alacağım. Aslında konu kendi içinde daha geniş olmakla birlikte en temel ve yüzeysel haline değineceğim. Yine aynı şekilde konuyu daha geniş tutmamak için, cümle örneklerinin bazılarında ''the'' belirteci varken bazılarında olmamasını dikkate almayınız.

Tamlamalar ayrıca daha zengin ve akıcı İngilizce konuşma becerilerimize etkileri olan kilit unsurdur.

Örneğin:

''Masanın rengi, Duvarın şekli, güzelliğin sırrı, yaşamın bedeli, Güneşin ışığı, ışığın rengi'' ve daha binlerce tamlama örneği verebiliriz. Fark ettiyseniz bu tamlamaları Türkçede -nın, -nin, -nun, -nün vb. eklerle yapıyoruz.  İngilizcede ise sadece ''of'' kullanmak yeterli oluyor. yani iki kelimenin arasına basit bir bir şekilde ''of'' koyuyoruz. Bu arada of, of diye değil ov diye okunur, ayrıca off kelimesiyle karıştırmamaya özen gösterelim.  Şimdi örnek cümlelerimizi İngilizce ifade edelim. Şunu da hatırlamakta fayda var. İngilizcedeki tamlama şekli tersten çalışır. örneklere bakınca daha iyi anlarsınız

Masanın rengi: the color of the table

Duvarın şekli : the shape of the wall

yaşamın bedeli: the cost of life

güzelliğin sırrı: the secret of beauty

Güneşin ışığı: the light of the sun

ışığın rengi: The colof of light:

sayfanın başı : The top of the page

Vucudumun solu: The left part of my body

Türkiyenin Başkenti: The Capital of Turkey

Eklemek istediğiniz tamlama örneklerini daha da uzatabiliriz. Elbette verdiğim örnekler çok basit örnekler olup daha da uzun ve abartı örnekler bulmak mümkün. Ard arda birbirini tamamlayan cümlelere zincirleme isim veya sıfat tamlaması denir.

The members of the Grand National Assembly of Turkey: Türkiye büyük millet meclisinin üyeleri

A very sad story of an affluent queen of a counrty in the history : Tarihte, bir ülkenin çok zengin bir kraliçesinin hüzün dolu hikayesi.

yorum bölümünden sizlerde kendi yaptığınız örnekleri ekleyebilirsiniz.

 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar